Trinaest sati između prijave i tela: dve osobe sa Tajvana pronađene mrtve u skopskom stanu
03.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
02.09.2026
01.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
02.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
02.09.2026
01.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
03.09.2026
02.09.2026
01.09.2026
09.03.2026
27.02.2026
19.02.2026
22.08.2026
20.08.2026
18.08.2026
23.04.2026
23.04.2026
12.04.2026
Broj koji govori celu priču dolazi iz Dolnog Palčišta: od 65 dece rođene 2020. godine, 45 je u inostranstvu, a umesto tri odeljenja prvog razreda upisano je osamnaest učenika. Istog dana zvono nije zazvonilo u četiri sela kod Struge, a u Bitolju dve područne škole rade sa po jednim učenikom - jedno dete, jedna učionica, jedan nastavnik. Zatvaranje škole nije uzrok, to je posledica koja stiže sa dvadeset godina zakašnjenja. Odluku da odu njihovi roditelji su doneli mnogo ranije i niko je od tada nije promenio.
Dok opštine broje prazne klupe, ministarka je poručila prvacima da traže bracu, a za godinu dana zatvoreno je 26 škola. To nije demografska politika, to je čestitka. Levica u međuvremenu predlaže da država otpiše dvadeset odsto stambenog kredita za svako dete - domaćinstva duguju skoro dve milijarde evra samo po tom osnovu. Opštine odgovaraju kako umeju: Prilep prvi put daje 3.000 denara za svakog prvaka, a širom Makedonije podrška se kreće od 2.000 do 8.000 denara. Četvorostruka razlika između jedne i druge opštine znači da nema politike - ima četrdeset osam zasebnih odluka.
Osamnaest meseci posle one noći u Kočanima, veštak je pred sudom rekao da je inspektor mogao i morao da deluje kako bi objekat bio zatvoren. Prvi zapisnici inspekcijskog nadzora sastavljeni su u martu 2025. godine - pošto je objekat već izgoreo. Zgrada u kojoj su se održavali koncerti zvanično je bila objekat za laku industriju. Postojao je zakon, postojao je inspektor, postojala je obaveza. Da li će sud to nazvati propustom ili odlukom jeste razlika između nesreće i odgovornosti, a taj odgovor duguje se porodicama koje ga čekaju.
U 00:49 ćerka je prijavila skopskoj policiji da ne može da stupi u kontakt sa majkom i majčinim suprugom. Trinaest sati kasnije ta ista žena ih je pronašla mrtve u stanu. Obdukcija će utvrditi od čega su preminula dva državljanina Tajvana. Ono što neće odgovoriti jeste kakve to provere traju trinaest sati kada dve osobe istovremeno nestanu iz istog stana. U prvim objavama navedeni su kao državljani Tajlanda - ispravka je stigla kada je vest već krenula unaokolo.
U Čairu policija kaže da je trinaestogodišnjak izbo tri osobe, ali krivično neće odgovarati - ispod 14 godina nema krivičnog postupka, nadležan je Centar za socijalni rad. Zakon je ovde zaista jasan. Otvoreno pitanje je da li Centar ima ljude za ono što mu zakon prepušta, jer prepuštanje bez kapaciteta isto je što i nikome.
Skoro cela protivpožarna sila države bila je okrenuta ka Pelisteru tri dana: teritorijalne jedinice iz Bitolja i Resna, Direkcija za zaštitu i spasavanje, vojni helikopteri, er-traktori, dobrovoljci. Iz parka kažu da je požar najverovatnije podmetnut. Istog dana račun je rastao na drugom mestu: preko 41 požar u jednom danu i vatrena linija duža od pet kilometara ušla je sa Kosova, a kod Selca uhvaćena su trojica drvokradica. Dok jedni gase, drugi tovare.
SDSM traži ostavku ministra Andonovskog zbog tendera od 1,5 miliona evra dodeljenih firmi čiji je upravnik bio poslovni partner supruga državne sekretarke. Priča je počela sa 50 hiljada evra i predmetom otvorenim u DKSK. To je mehanika vredna ponavljanja: otvoren predmet ne zaustavlja tender, ne zaustavlja ugovor, ne zaustavlja isplatu. Optužba dolazi od opozicije u predizbornom periodu, ali je sastavljena od proverljivih stvari - imena firmi, upravnika, vlasničkih udela. Nijedna od njih ne traži poverenje u SDSM da bi se proverila.
Istog dana Vlada je usvojila izmene Zakona o javnim nabavkama kojima najjeftinija ponuda više ne pobeđuje automatski. Na papiru to je popravka poznatog problema. U praksi se pitanje samo seli: ko ocenjuje kvalitet i šta se dešava kada je ocena sporna. Slično je i sa gasom - Makedonija dobija operatera za tržište gasa, a to će biti ista firma koja vodi tržište struje, odlukom koja je okvir bez roka, bez iznosa i bez datuma za prvo trgovanje.
Industrija je isporučila podatak vredan dvostrukog čitanja: proizvodnja raste 1,3 odsto, a broj radnika pada za 2,6 odsto. Proizvodnja odeće izgubila je 11,6 odsto radnika za godinu dana. U izbornoj godini, pak, 63 opštine podelile su 4 miliona evra pomoći, milion više nego prethodne godine, a Skoplje, Čair i Saraj neće da kažu koliko su podelili. Na Vodnu je sanacija žičare skočila sa 20 na 45 miliona denara bez potpisanog ugovora sa izvođačem, nakon što je austrijska firma utvrdila da kompletan servis nikada nije urađen.
Nije sve danas bilo evidencija propuštenog. Gradski voz je prošao prvi dan - ujutru sa premijerom u prvom vagonu, uveče bez napona pred Lisičem, sa putnicima koji su stajali pola sata na pruzi sa koje nisu mogli ni da siđu. Druge dve linije projekta zasad su dokumentacija koja čeka budžet. Voz je ipak krenuo, što je više nego što se može reći za veći deo spiska iznad.
U Ohridu je Vardar uzeo peti Superkup u poslednjih dvadeset sekundi, sedmercem Vorkapića i odbranom Valaha koja je odlučila. Košarkaši imaju osam pobeda u nizu, a pali su za jedno mesto na FIBA listi - rangiranje očigledno pamti sporije nego što tim igra. A poslednji dan prelaznog roka pokazao je pravu cenu fudbala: Mesi je otišao iz Argentine, a Siti je platio 125 miliona funti za Enca.
Svaki od ovih događaja ima svoj zapisnik. Škole su prebrojane, inspekcijski nadzor je sastavljen, predmet u DKSK je otvoren, prijava je primljena u 00:49. Država danas nije podbacila u primećivanju - podbacila je u onome što sledi posle primećivanja. A to je razlika koju plaćaju porodice u Kočanima, ćerka koja je sama našla tela, i sela u kojima septembar ponovo broji prazne učionice.
Следете нè на:
Najnovije 10 vesti iz ove kategorije
Država je danas bila najbrža tamo gde je posao već obavljen: mreže su izvađene, objekat je izgoreo, deca su otišla....
Institucije su danas proizvele precizne brojke za sve - od mutnoće vode do broja prvaka. Nijedna od tih brojki ne...
Svako saopštenje danas odgovorilo je tačno na nešto - na partijsku optužbu, na pitanje o gorivu, na to što će...
Vatra se javila na dve lokacije kod voćnjaka i niko ne izgovara reč podmetanje. Direktor državne agencije veliča osuđenog za...
Inspektorata za rad nema osam meseci, MUP ima tri brojke a šalje izjave, AVMU je za osam dana prešla sa...
Dan je prošao u saopštenjima koja kažu sve osim onoga zbog čega se čitaju: auto-moto savez broji deonice umesto granica,...
Mapa je pokazala legla komaraca, DZS je imenovao grupu koja pali, a ministarstvo zna razliku između 19.031 rođenog i 14.500...
Osiguranje je zakonom bilo vezano za otkupni ugovor, pa je ukinuto. Inspektor je imao obavezu da reaguje i posle izgradnje....
Današnji dan ima jedan ponovljivi obrazac: nešto se najavi, potpiše ili obeća - i ne preživi ni nedelju dana. Dogovor...
Vatra kod Kumanova stigla je do kuća, a liniju drže dobrovoljci sa sopstvenom mehanizacijom. U Lagadinu su građani ušli u...
Ovaj sajt koristi kolačiće - da li je to u redu? Saznaj više
Prvi saznaj kada Metla objavi nesto novo
Ostavi svoj e-mail i pisacemo ti kada bude novi vodic ili nesto novo na Metli.